Yükleniyor

Facebook'dayız!

Facebook sayfamızı ziyaret ederek sitemizdeki en güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.


Takipte Kalın
Facebook sayfamızı beğenerek bizi her an her yerde takip edin:
Bu çalışma Creative Commons Attribution 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.

MANŞ TÜNELİ

 

1802 yılında Fransız bir mühendis, Manş Denizi’nde Dover Boğazı’ndan bir tünel açma fikri ortaya attı. Bu tünel, denizin tebeşir kayalarından oluşan tabanında planlandı. Oluşturulan proje herkes tarafından beğenildi. Napolyon da bu projeyi beğenen ve destekleyenlerden oldu. Ama savaşın başlaması nedeniyle proje durduruldu. 1880 yılında bazı özel firmalar bir araya gelerek daha önce planı yapılmış olan projeyi hayata geçirmeye karar verdiler ve kazılara başladırlar. Ancak bu sırada medyada İngiltere’nin güvenliğinin tehlike altına girmesi gibi haberlerin çıkması üzerine kazılar durduruldu.

1960 yılına gelindiğinde İngiliz ve Fransız hükümeti projenin hayata geçmesi için tekrar masaya otursalar da maliyetin yüksek olması nedeniyle girişimler sonuçsuz kaldı.

Son olarak 1986 yılında gündeme gelen bu proje, bankalardan yüklü miktarda borçlar alınarak Aralık 1987 de kaldığı yerden devam etmeye başladı ve takvimler 6 Mayıs 1994’ü gösterirken tamamlandı. Defalarca girişimlerde bulunulmasına rağmen bir türlü gerçekleştirilemeyen bu proje, 7 yıllık aralıksız çalışmalar neticesinde tamamlanmış oldu. Bu sayede İngiltere ve Fransa’yı birbirine bağlayan 50,5 km uzunluğundaki tünel faaliyete girdi. Bu tünelin 38 km’lik kısmı su altındadır. Bu özelliğiyle dünyanın en büyük su altı tünelidir.

Projenin toplam maliyeti 21 milyar dolardır. 7 yıllık süre zarfında 14 bin mühendis ve işçi çalıştırılan bu proje ile İngiltere ile Fransa arasındaki yolculuk süresi hızlı tren ile 20 dakikaya indirilmiştir.

Bu tünel üç bölümden oluşmaktadır. Genişliği 7,6 m olan iki bölüm trenler için kullanılırken genişliği 4,8 m olan orta bölüm havalandırma ve bakım bölümü olarak kullanılmaktadır. Tünelin ömrü 120 yıl olarak belirlenmiştir.

Yazar: Abdullah SİPAHİ

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede Uygulamalı Jeofizik Anabilim Dalında yüksek lisans (master) eğitimime devam etmekteyim (Tez aşaması). Eğitim hayatıma devam ederken serbest olarak çalışıyorum. Ankara'da ikamet ediyorum. Sorgun doğumluyum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins