Yükleniyor

Facebook'dayız!

Facebook sayfamızı ziyaret ederek sitemizdeki en güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.


Takipte Kalın
Facebook sayfamızı beğenerek bizi her an her yerde takip edin:
Bu çalışma Creative Commons Attribution 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.

GÜNEŞ ENERJİLİ STIRLING MOTOR İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ

Kurgusal olarak bakıldığı zaman güneş enerjisini gerektiği gibi kullanabilirsek fosil yakıtlara olan ihtiyaç ortadan kalkacak. Peki, ama güneş enerjisinden kasıt ne? Çatılara yerleştirilen su ısıtma sistemleri mi ya da güneş panelleri mi? Hayır. Kastedilen güneş enerjili stirling motorlar. Gazın ısınması ve soğumasıyla oluşan döngü yardımıyla çalışan bu motorlar, güneşin olduğu her yerde sürekli çalışacak bir sistem ve kesintisiz enerji üretimi anlamına geliyor.

Dilerseniz ilk başta stirling motorlar nasıl çalışıyor bir göz atalım.

 

Videoda da izlediğiniz gibi güneş ışınları bir yerde toplanıyor ve bu sayede elde edilen sıcaklık ile kapalı sistem içinde bulunan hava ısınıyor. Isınan hava sayesinde kapak açılıyor ve içeri soğuk hava giriyor. Soğuk hava içeri girince geri çekilen pistonlar kapağı geri kapatıyor. Bu sayede oluşan gel-gitler ile motorun dönmesi sağlanıyor. Dönen motordan ise elektrik enerjisi elde ediliyor.

Şimdi ise biraz daha detaya inerek üç adımda güneş enerjili stirling motor ile enerji üretiminden bahsedelim.

1.ADIM: GÜNEŞ IŞIĞINI BİR YERDE TOPLAMAK

İlk başta belirttiğimiz gibi sistemi ısıtmak için güneşten gelen ışığı bir yerde toplamak gerekiyor. Bunu ise iki farklı yolla gerçekleştirebiliriz; parça aynalar sayesinde aynalara gelen ışık bir yerde toplanılabilir veya mercekler yardımıyla yine ışığı belirli bir yerde toplayabiliriz. Bu mercekler parça aynalara göre daha verimli olsa da pahalıya mal olduğu için pek tercih edilmemektedir. Bunların sonucu olarak kabul edilen en uygun sistem, çanakların yüzeyine parça aynalar yerleştirerek güneşten gelen ışığı merkezde bir yerde toplamak esasına göre çalışan sistemdir.

Şimdi ise bu şekilde oluşturulmuş bir sistem nasıl oluyormuş bir bakalım. Videonun isminden de anlayacağımız gibi bu sistem sayesinde saniyeler içinde çeliği bile eritmek mümkün.

 

2.ADIM: GÜNEŞİN TAKİBİ

Aklımıza şöyle bir soru gelecektir: Güneş ışınları sabit bir açıdan gelmiyor, dünya döndükçe güneş ışınlarının gelme açıları değişeceği için yansıtıcı parça aynalarla ışığı sabit bir yerde toplamayı nasıl başaracağız?

Güneşi takip ederek yönü ve açıyı ayarlamamızı sağlayan sistemler mevcut. Bu sistem sayesinde parça aynalar otomatik olarak güneşe odaklanıyor.

 

3.ADIM: SICAKLIĞI ENERJİYE ÇEVİRMEK

Artık güneş olduğu müddetçe elimizde var olan sıcak bir bölgemiz var. Şimdi yapılması gerekilen; bu sıcaklığı ilk başta harekete dönüştürmek, daha sonra ise elde edilen hareketi elektrik enerjisine dönüştürmek. Güneş enerjili stirling motorları sıcaklığı harekete dönüştürmek için kullanılabilecek en verimli yöntem. İki tarafı da pistonlarla kapatılmış, bir tarafında piston geri çekilince açığa çıkan havalandırma delikleri olan kapalı bir sistem ısıltılmaya başlandığı zaman sıcak havanın etkisiyle diğer uçtaki piston geriye itilir. İtilme esnasında açığa çıkan havalandırma deliklerinden içeriye giren soğuk hava pistonları tekrar ileri iter. Bu soğuk hava ısınarak pistonları geri iter. Bu şekilde oluşan döngü sonucu pistonların uçlarının bağlı olduğu motor dönmeye başlar. Ne kadar çok sıcaklık olursa motor o kadar hızlı dönecektir. Motorun dönmesi sonucu ise elde edilen bu hareket sayesinde elektrik enerjisi elde edilir.

Elde edilen bu enerjiyi depolayarak evinizin, iş yerinizin elektrik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi bu elektriğin fazlasını da şebekeye bağlatıp satabilirsiniz. Bu sistemler en fazla 500kW gücünde kurulabilir.

Soru: Kimler lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir?

Cevap: Elektrik aboneliği bulunan herkes (her gerçek ve tüzel kişi) lisanssız elektrik üretim tesisi kurabilir. Gerçek veya tüzel kişi olmayanlar (site yönetimi gibi) bu tesisi kuramazlar. Gerçek veya tüzel kişilerden elektrik aboneliği olmayanlar da bu tesisi kuramazlar.

Soru: Üretilen bu enerjinin bir satış kısıtı var mıdır?

Cevap: Elde edilen bu enerjinin bir satış kısıtlaması yoktur. Ancak satışın yapılacağı yerin aboneliği şart olmakla beraber enerjinin üretildiği yerde tüketim de şart koşulmaktadır.

Soru: Üretilen bu enerji kaç yıl süreyle satılabilir?

Cevap: Üretilen bu enerji 10 yıl süre ile satılabilmektedir. 10 yıl sonra ne olacağı, ilgili kanun hükümlerinde yapılacak düzenlemeyi müteakip açıklığa kavuşacaktır. Ayrıca üretilen bu elektriği devlet satın almamakta ancak sistemin işleyişini garanti altına almaktadır.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bir daha ki yazıda görüşmek dileğiyle kalın sağlıcakla…

Abdullah SİPAHİ

Jeofizik Mühendisi 

Yazar: Abdullah SİPAHİ

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede Uygulamalı Jeofizik Anabilim Dalında yüksek lisans (master) eğitimime devam etmekteyim (Tez aşaması). Eğitim hayatıma devam ederken serbest olarak çalışıyorum. Ankara'da ikamet ediyorum. Sorgun doğumluyum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
  • [...] motorlar tarafından sağlanıyor. Bu motorların çalışma prensibini daha önce yayınladığım bu yazı ile daha iyi [...]

  • Bekir Akça diyor ki:

    Abdullah Bey bir işletme kurmak istiyorum. Bu işletmede elektrik tüketimi maliyeti etkilemekte. Bu yüzden işe girmeden araştıralım ki pazarda kurtlarla dans edebilelim istedik. Burada anlattığınız sistemi kurmak istesem, 24 saat sabit enerji üretmek için hem güneş hem de doğal gazdan faydalanabilir miyiz? Bu sistemin maliyeti (500 Kv mesela) ne olur? Bu sistemi kurabilecek bir firma biliyor musunuz? Bu konuda yardım edebilir misiniz? teşekkürler…

Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins